Zpět

Popis:

18. 11. 2015-29. 1. 2016

klub

Někdy samotu kroků mých něžnější nožka doprovází...

Alva Hajn patří ke ztracené generaci. Narozen krátce před válkou, měl jen krátký okamžik v šedesátých letech, aby ukázal své kvality. Během dvaceti let normalizace prakticky nevystavoval, ačkoli velmi intenzivně pracoval na obrazech, objektech, kresbách i velmi soukromých ilustracích převážně ruských klasiků. V roce 1991 zemřel tři dny před otevřením své velké a významné výstavy v pražské galerii.

K drobným nespravedlnostem dneška patří, že Hajnovo dílo tzv. Starých psů, kteří tu zůstali, je dnes paradoxně doma méně známé než dílo Františka Kyncla, který žil a pracoval v exilu. Obě Hajnovy polohy – konstruktivní a estetizující způsob malby a proti němu divoký a nespoutaný přístup k materiálům si zaslouží pozornost, protože patří k tomu nejzajímavějšímu, co v klauzuře nehostinných let v Čechách vzniklo.

Martina Vítková

 

Motto: Chodit po světě, okounět, žvejkat vzdoušek horký zvlhlý, plískanice, mít nos zmrzlý nebejt moc ohleduplný sobě, co by to bylo za tvora, kdyžvráska mu na čele vyskočí pro nic za nic.

AlvaHajn,KnihaA,80.léta 20.století